„Když si žena projde těhotenstvím a porodem, je vždy jiná, než byla předtím. Je proměněná a mnohem víc rozumí životu. Přivést na svět dítě znamená vykoupat se v pramenu života.“

Frederick Leboyer

Porod hlavou a srdcem

Individuální předporodní příprava

Kurz Porod hlavou a srdcem je určen prvorodičkám, které hledají ucelené a přehledné informace o tom, co mohou od porodu čekat, jaké mají možnosti, kdy mají odjet od porodnice, jak probíhá šestinedělí a mnohé další. Protože se jedná o kurz individuální, bude zde bezpečný prostor povídat si o všem, včetně intimních témat. Nikdo se nemusí stydět o nich se mnou hovořit. Již jsem je řešila mnohokrát a není žádný důvod cítit se trapně. Rozumím tomu, že každá žena potřebuje místo, kde se může svobodně zeptat na věci, o kterých se třeba běžně nebaví. Úplně v klidu můžeme probrat hlenovou zátku, jak je to při porodu s vyměšováním, co s krvácením a hygienou v šestinedělí a mnohé další.

Kurz je rozdělen do dvou dní  – konkrétně se jedná o úterky, kdy mám pronajaty velmi příjemné prostory ve vile v blízkosti tramvajové zastávky Okrouhlická.

  1. ČÁST: 8:30 – 13:00. Probereme, jak poznat začátek porodu a kdy odjet do porodnice. Popíšeme si, jak vlastně porod probíhá, jaké jsou jeho fáze, co se při nich děje, jak si můžeme ulevit od porodních bolestí, v jaké poloze rodit.
  2. ČÁST: 9:00 – 13:00. Probereme roli doprovázející osoby, řekneme si o tom, kdo je to dula. Podíváme se na šestinedělí. Povíme si o psychice, o relaxaci a o afirmacích. V případě zájmu mohu představit techniku EmotionAid®, která je velmi vhodná pro odbourávání stresu a může přispět ke snížení strachu z porodu. Na závěr se podíváme na některá aktuální doporučení Světové zdravotnické organizace a podíváme se na porodní přání (porodní plán).

Pokud máte kamarádky či známé, které rovněž o předporodní přípravě uvažují a rády byste ji absolvovaly společně, mohu kurzem provést i menší skupinu. Vzhledem k prostorům a k tomu, aby nám všem bylo komfortně a byl zachován komorní ráz, je v takovém případě maximum 4 páry najednou.

Kurzy probíhají v příjemných prostorách vily, nad gynekologickou ambulancí GYNEM, na adrese Pod náměstím 1, v blízkosti Kobylis a Fakultní nemocnice Bulovka (zastávka tramvaje Okrouhlická). Prostory nejsou bezbariérové  – místnost se nachází v prvním patře bez výtahu. Při příchodu prosím zazvoňte a zastavte se na recepci – milý personál Vás uvede. Před vstupem do místnosti se zouvá – děkuji za pochopení. K dispozici bude voda a možnost uvařit si kafe, čaj nebo caro. Doporučuji přinést si s sebou občerstvení 😊 Na místě je možné využít karimatek, sedacích pufů, gymnastických míčů.

Úhrada proběhne po skončení obou částí kurzu – platby přijímám v hotovosti nebo převodem na bankovní účet.

K čemu je takový kurz dobrý?

Dříve byli lidé klíčovým životním okamžikům blíže. Často se rodilo a umíralo doma, za přítomnosti členů rodiny. Lidé se tak přirozeně učili pozorováním, nápodobou a učením od svých blízkých o tom, jak některé věci fungují. Dnes jsme porody přesunuli do nemocnic a na hony jsme se vzdálili od zkušenosti, která se přelévala tak nějak mimoděk z generace na generaci. V dnešní době je naše prvorozené miminko mnohdy prvním dítětem, které v životě chováme v náručí. Ne každý má okolo sebe sestru, mámu nebo kamarádku, která by přispěla radou nebo pomocí. A tak občas tápeme a cítíme se ztracení, když nás čekají zlomové okamžiky našich životů.

Žijeme v online světě. Mnoho informací si lze vyhledat na internetu nebo přečíst v knížkách. Není to nic proti ničemu a každý by měl volit takovou cestu, která vyhovuje právě jemu. Pro mnoho žen je ale vedle informační stránky hodnotný i fakt, že jdou někam, kde si mohou promluvit s člověkem z masa a kostí. Kde na ně má někdo čas a rád si s nimi popovídá o jejich myšlenkách, obavách. Kde se dozvědí uceleně a najednou to, co je dobré o porodu vědět. To jsou nesporné výhody předporodních kurzů, které probíhají offline 😊

Někdy lze na internetu natrefit na marketing strachu. Podsouvat rodičkám, že bez předporodního kurzu neporodí, považuji za neetické. Ženské tělo je plně připraveno na to, aby přivedlo miminko na svět, bez ohledu na jakoukoliv teoretickou přípravu. Zároveň je dobré si uvědomit, že zrození nového života je veliký okamžik. Porod je proces, který má svá specifika, a dobrá předporodní příprava Vás na ně může připravit. Kdo je dobře připraven, snižuje šanci, že bude zaskočen. Příprava rovněž přispívá ke snížení strachu, který rodičky ve většině případů přirozeně pociťují. Pokud bych to tedy měla shrnout – předporodní příprava vnáší do porodního zážitku větší kvalitu, dává možnost zamyslet se nad tím, co chcete, připraví Vás na to, co můžete očekávat. To vše dohromady pak může vést k hladšímu průběhu porodu.

Proč nezajít na předporodní kurz přímo do porodnice?

To je zcela legitimní volba. Mnoho žen je rádo, že si může tak nějak předem porodnici „osahat“ a poznat personál. To je rozumný důvod a mnoho žen je s takovou přípravou spokojeno. Soukromá příprava nabízí zase jiné výhody. Pokud probíhá předporodní kurz nezávisle na konkrétní porodnici, můžete si být jista (je-li adekvátně veden), že dostanete objektivní balíček informací, který Vás nebude přímo ani nepřímo tlačit do něčeho, co nechcete. Soukromý kurz nabízí přístup založený na důkazech (takzvaně evidence-based). Budete tedy mít k dispozici nezávislé, objektivní informace, a bude pouze na Vás, jakou cestu pro sebe zvolíte. Také na sebe budeme mít dostatek času, abych se mohla plně věnovat Vašim konkrétním požadavkům a potřebám. Máte možnost mi klidně dopředu napsat, na co byste se chtěla zaměřit především, a já mohu náš společně strávený čas upravit tak, aby byl pro Vás co nejužitečnější.

I když považuji dobře připravené domácí porody za oprávněnou volbu každé ženy, mé kurzy jsou připraveny pro rodičky, které budou využívat služeb zdravotnických zařízení. Pokud máte zájem o domácí porod, můžete mě přesto kontaktovat. Ráda Vás nasměruji na ženu, která se specializuje na svobodné a domácí porody a na rituály s mateřstvím spjaté.